Praha, Rožnov pod Radhoštěm, Žilina +420 720 994 658
Pro Drony CZ Pro Drony SK

Bezpečnosť

V rámci bezpečnosti ide využívať bezpilotné prostriedky pre niekoľko oblastí. Sú nimi hlavne search and rescue a monitoring.

Záchranné a pátracie operácie

Existuje veľa prípadov, kedy nie je možné vzhľadom k nedostatku času alebo kapacity nasadiť klasické lietadla či vrtuľníky. V týchto prípadoch je možné a zároveň výhodné využiť bezpilotné prostriedky k prieskumu ťažko dostupných alebo životu nebezpečných miest, ktoré súvisia zo záchranou života. UAV nesúce RGB kameru alebo termokameru dokáže vďaka nadhľadu, z ktorého sníma detekovať predmety a osoby, ktoré sú záujmom vyhľadávania. Takéto vyhľadávanie je oveľa jednoduchšie než pozorovanie zo zeme (porast, zástavba, terénne nerovnosti).

Ľubovoľné prispôsobenie

Vďaka možnostiam nastavenia presných rozsahov teplôt je možné zobrazovať napríklad iba teploty i možnosti je vyhľadávanie skutočne rýchle a oproti RGB kamerám nie je nutné detailne prehľadávať celú oblasť záujmu.

Doplnkovo ide na bezpilotní prostriedok umiestniť ďalší náklad, ktorý ide doniesť a prípadne upustiť v mieste potreby. Je to spôsob ako zefektívniť prácu záchranárov a skrátiť dobu nutnú pre záchranu. Ako príklad nákladu ide uviesť telefón, lampičku, lekárničku a mnohé ďalšie predmety.

Živý prenos obrazu

Samozrejmosťou ale taktiež nutnosťou je prenos obrazu v HD kvalite pre živý náhľad s možnosťou prenosu na viacerých zobrazovacích zariadení (napríklad z miesta zásahu do koordinačných centier, k veliteľovi zásahu, k osobám robiacim fyzickú prehliadku priestorov…)

Pre pátranie a vyhľadávanie osôb je veľmi praktické využitie termokamier, ktoré sú vďaka svojim vlastnostiam použiteľné bez ohľadu na obmedzenie priestoru, dennej či nočnej doby a väčšinu poveternostných podmienok.

Rýchle dosiahnutie cieľa

Perspektíva z náhľadu umožňuje prehliadnutie rozsiahlejšieho priestoru ako je možno obsiahnuť pri pozemnom pátraní, čím sa zvyšuje efektivita pátrania. Neopomenuteľným benefitom je samozrejme rýchlosť, s akou možno dosiahúť miesta určeného pre pátranie. Je to vďaka rýchlosti, ktorou sa môže bezpilotní prostriedok pohybovať alebo letieť. Zo súčasnými technológiami je možno dosahovať úplne uspokojivých letových časov, ktoré sa pohybujú okolo 25-30 minút. Násobné využitie týchto letových časov je možné i vďaka jednoduchej a rýchlej výmene akumulátorov. Opätovné nasadenie UAV je po pristaní možné do niekoľkých málo minút.

Monitoring

Oblasť ochrany a ochrany rozľahlých plôch a areálu je zaujímavou možnosťou využitia bezpilotných prostriedkov. Pri stále sa stupňujúcim požiadavkám na znižovanie nákladov na ľudské zdroje a zároveň na zvyšovaní efektivity ochrany je využitie bezpilotných prostriedkov cestou, ktorá je budúcnosťou.

Autonómna kontrola priestoru

Možnosť naprogramovanie letu, pri ktorých bezpilotní prostriedok dokáže v určených bodoch preletieť a prehliadnuť požadovaný priestor, je veľmi efektívnym spôsobom využitia. Ruka v ruke s programom pre rozpoznanie predmetu, osôb a pohybu je efektivita ochrany násobne vyššia.

Možnosť využitia UAV nespočíva iba v lietaní v predom stanovených koordinátoroch, ale i ako dlhodobo “zavesený” bezpilotní prostriedok, jeho miesto ukotvení je možno operatívne meniť. Napájanie pomocou inteligentných navíjacích systémov napájania UAV zo zeme a umožňujú jeho takmer nekonečnú prevádzku.

Oblast ochrany a ostrahy rozlehlých ploch a areálů je zajímavou možností využití bezpilotních prostředků

Kontaktujte nás na čísle +420 720 994 658 nebo nám napište zprávu.